Výživa a hygiena dětí předškolního věku

Pro zdraví dětí je nezbytné dodržování hygienických návyků, protože jejich osvojení slouží jako ochrana proti přenosu infekčních chorob. Od rodičů to vyžaduje trpělivost a důslednost. Musí dbát na to, aby jejich děti prováděly osobní hygienu, to znamená, aby si umyly ruce po návratu z toalety i před jídlem, učit je aby jedly jen ovoce umyté, protože zvláště dětský věk doprovází řada infekčních onemocnění, která začínají vyrážkou na těle. K hygienickým návykům patří i výchova ke správné výživě. V druhém roce života dítě opouští stravu kojence a jeho výživa se začíná podobat stravě dospělého a proto je velmi důležité, vštěpovat dětem správné stravovací návyky co nejdříve. V dětství by měl jídelníček dítěte vypadat tak, aby podporoval jeho normální vývoj.

Každý nedostatek ve výživě může mít za následek nenávratné škody. Je nutné, aby děti měly dostatečný přísun čerstvého ovoce, zeleniny, brambor a to právě kvůli vitamínu C. Bílkoviny jim dodá drůbeží, vepřové a hovězí maso. Nezapomínejte ani na luštěniny, zeleninové a ovocné saláty. V dětství je důležitý přísun vápníku, železa a vitamínu A a D. Dostatečné množství vitamínu D je důležité nejen pro stavbu kostí a vstřebávání vitamínů, ale také pro správný vývoj nervové soustavy a imunity. Z těchto důvodů se miminkům podává tento vitamín již od druhého týdne jejich života.

Dnešní maminky mají strach dítě vystavovat slunci a proto ho mažou krémem s vysokým ochranným faktorem a přitom si neuvědomují, že dítěti spíše škodí, než pomáhají. Malé dítě totiž nemá šanci si přirozeně vyrábět vitamín D a to se může později projevit na jeho zdraví. Například miminka přijímají vitamín D pouze z mateřského mléka, u zdravých novorozenců se pak podává l kapka vitamínu denně do konce prvního roku věku dítěte. Jako prevence slouží i vitamín K proti neočekávanému krvácení, které se může objevit u zcela zdravých novorozenců a kojenců.